Azon gazdálkodó szervezetekre, amelyek éves energiafelhasználása meghaladja a
A fogyasztást a tárgyévet megelőző 3 év átlaga alapján kell számolni. A vállalkozás teljes energiafogyasztását kell számítani, ennek megfelelően több telephely esetén a telephelyek összes energiafogyasztását kell alapul venni. A bérelt ingatlanok és eszközök fogyasztása is beleszámít a fenti mennyiségekbe.
Tájékoztató adatként közöljük, hogy a fenti villamos áram mennyiség nagyságrendileg 16 millió forintos bruttó éves díjnak felel meg, a fenti gázfogyasztás pedig megközelítőleg 11,5 millió forint bruttó éves díjat jelent.
Példa 1.: egy korlátolt felelősségű társaság összes telephelyén mért együttes éves gázfogyasztás 80.000 m³; az összes villamos áram fogyasztás 300.000 kWh. ››› Nem kötelező a szakreferens.
Példa 2.: egy korlátolt felelősségű társaság összes telephelyén mért együttes éves gázfelhasználás 120.000 m³; az összes villamos áram felhasználás 450.000 kWh. ››› Kötelező az energetikai szakreferens megbízása.
Példa 3.: egy termelő vállalkozás éves villamos áram felhasználása kiemelkedően magas: 1.000.000 kWh; de gázfelhasználása csak 80.000 m³. ››› Kötelező a szakreferens.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hivatalos statisztikai szervként kezeli az energetikai szakreferens bevonására kötelezett vállalkozások adatait és felügyeli a szakértők munkáját. A hatóság feladata a vállalatok adatszolgáltatásának ellenőrzése, és ezzel összefüggésben a mulasztások szankcionálása.
A MEKH weboldalaA kötelezettség független a vállalkozás nagyságától vagy besorolásától, csak az energiafogyasztás mértékétől függ. Ha a gazdálkodó szervezetnek az éves fogyasztása eléri vagy meghaladja a rendeletben előírt értéket akkor a KKV-nak is kötelező energetikai szakreferenst igénybe vennie.
A havi beszámoló tartalmazza az időszaki fogyasztás mértékét részletes bontásban, az energianemek és a fogyasztási helyek szerint. Az elemzés kimutatja a korábbi adatokhoz viszonyított alakulást, és az elvégzett beruházások eredményeit.
A havi riport részletei »
A szakreferens feladata, hogy a havi adatok alapján éves összefoglaló » beszámolót készítsen. A vállalatnak ezt a beszámolót a honlapján közzé kell tennie a rendelet előírásai szerint. Az éves jelentés tartalma megegyezik a vállalat kötelező hatósági adatszolgáltatásának tartalmával (lásd alább).
Referens megbízása: Az energiafogyasztási küszöbértéket elérő cégeknek energetikai szakreferenst kötelező igénybe venniük, aki munkajogilag és társasági jogilag független a vállalkozástól.
A referens bejelentése: Az energetikai referens igénybevételének tényét és a szakértő adatait a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal (MEKH) felé be kell jelenteni 30 napon belül.
Beszámoló közzététele: A referens által készített éves jelentést minden év május 31-ig a cégek honlapján közzé kell tenni.
Adatszolgáltatás: A vállalkozásnak a MEKH felé adatszolgáltatást kell teljesítenie a tárgyévet megelőző évi energiafelhasználás mértékéről, a megvalósult energiahatékonysági intézkedésekről, fejlesztésekről, illetve az üzemeltetési megoldásokkal kapcsolatos megtakarítási adatokról.
A szabálysértő vállalkozások bírságolását a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal kezdeményezi, de az eljárást az illetékes megyei (fővárosi) kormányhivatal folytatja le. Ha az energetikai szakreferens igénybevételére köteles gazdálkodó szervezet a kötelezettségének nem tesz eleget, 200.000-2.000.000 forintig terjedő bírság szabható ki rá, akár ismételten is.
A hatóság az adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása miatt is szabhat ki büntetést.
A megyei/fővárosi kormányhivatal a bírság pontos összegének megállapítása során figyelembe veszi:
Az Európai Unió által elfogadott direktíva alapján a tagországoknak az energiafogyasztás csökkentését célzó intézkedéseket kell hozniuk. A fenntartható fejlődés érdekében kialakított éghajlat- és energiapolitikával foglalkozó intézkedéscsomag része az energetikai szakreferensi mérnöki rendszer, aminek közvetlen célja a takarékos szemléletmód meghonosítása a nagyfogyasztó gazdálkodó szervezetek működésében és döntéshozatalában.
A lakosság és a gazdasági szereplők szemléletformálása fontos eleme Magyarország energiahatékonysági cselekvési tervének. A nemzeti stratégia célja, hogy az állam hozzájáruljon az energia hatékony felhasználásához, a megújuló források alkalmazásának bővítéséhez, és e mellett elősegítse a polgárok tudatos, fenntartható életvitelét.
A törvény úgy rendelkezik, hogy az energetikai referens a megbízó vállalkozástól munkajogilag és társasági jogilag független természetes személy vagy gazdálkodó szervezet lehet. A vállalkozásnál dolgozó alkalmazotti jogviszonyú személy tehát nem láthatja el a referensi feladatokat, mindenképp külső megbízottat kell igénybe vennie a cégnek. Ha az adott cégnek van alkalmazott energetikusa, a korábbi feladatait természetesen továbbra is elláthatja, de a jogszabályi előírásnak történő megfelelés csak egy független szakértő megbízásával érhető el.